97% Polaków powyżej 15 roku życia deklaruje korzystanie z telefonu komórkowego. Coraz więcej uczniów korzysta z Internetu przez telefon dłużej niż 3 godziny dziennie. Ponad 60% osób w wieku 15-35 lat ma telefon cały czas przy sobie w ciągu dnia, a blisko 82% nie rozstaje się z nim również w sypialni. Uzależnienie od telefonu komórkowego to potrzeba ciągłego korzystania z niego pomimo negatywnego wpływu na różne sfery życia m.in. rodzinną, zawodową, naukę, zdrowie, czas wolny. Współczesne telefony, oprócz możliwości wykonywania połączeń, kryją w sobie nieprzebrane możliwości, funkcje m.in. Internet, aparat, odtwarzacz muzyki, latarkę, nawigację, media społecznościowe, co sprawia wiele spraw dzięki korzystaniu z telefonu staje się łatwiejsze i wygodniejsze w realizacji. Charakterystycznym sygnałem uzależnienia od telefonu jest nadmierna ilość czasu spędzanego przed ekranem.
Rodzaje uzależnienia od telefonu:
Fonoholizm – uzależnienie od telefonu komórkowego;
Nomofobia (ang. no-mobile phobia) – lęk przed brakiem telefonu;
Phubbing (ang. phone, snubbing) – skupienie uwagi na telefonie kosztem komunikacji interpersonalnej
Posiadanie kont na kilku portalach społecznościowych.
Skutki uzależnienia:
Fizyczne – kłopoty ze wzrokiem, niewyspanie, zmęczenie, rozkojarzenie, brak koncentracji, bóle ramion, przedramion, nadgarstków i dłoni;
Społeczne – ograniczenie kontaktów interpersonalnych, zaniedbywanie obowiązków (rodzinnych, szkolnych, zawodowych), gorsze wyniki w nauce, mniejsza wydajność w pracy;
Psychiczne – stany lękowe charakterystyczne dla syndromu odstawienia: depresja, agresja słowna i fizyczna, utrata poczucia wpływu na dziejące się wydarzenia, apatia.
Profilaktyka:
Nie każdy użytkownik telefonu komórkowego jest lub będzie uzależniony. Można tego uniknąć, korzystając z telefonu komórkowego w sposób świadomy:
Postaraj się odłączyć lub ograniczyć korzystanie z portali społecznościowych;
Nie korzystaj z mediów społecznościowych przed snem czy w trakcie posiłku;
Nawiązuj relacje w świecie rzeczywistym;
Podczas spotkań skupiaj swoją uwagę na rozmówcy, odłóż i wycisz telefon;
Spróbuj nie sięgać po telefon, jeśli jesteś zmęczony czy znudzony.
Znajdź hobby;
Spędzaj czas wolny aktywnie (wyjdź na spacer, rower, poćwicz itp.)
Pamiętaj, korzystanie z telefonu komórkowego nie jest problemem – to małe urządzenie ułatwia życie. Jednak zbyt częste i intensywne korzystanie z niego może prowadzić do uzależnienia się. Używanie telefonu w niektórych sytuacjach zagraża zdrowiu i życiu np. przez kierowców czy przechodniów.
Jeżeli więc zauważysz objawy uzależnienia od smartfonu u siebie lub bliskich możesz uzyskać bezpłatną anonimową poradę i pomoc specjalistów:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę.
800 100 100– Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci, pon. – pt. 12:00 – 15:00
Informujemy, iż od dnia 14.04.2025 roku mogą Państwo wykonywać w naszej pracowni rentgenowskiej zdjęcie pantomograficzne (OPG) – jest to rodzaj zdjęcia przeglądowego jamy ustnej. Rejestracja do pracowni rentgenowskiej: pod bezpośrednim numerem telefonu 12 389 00 58 lub przez rejestrację ogólną – tel. 12 389 00 00 . Serdecznie zapraszamy.
Nasza Przychodnia wygrała konkurs na świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
Z satysfakcją informujemy, że Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skale po raz kolejny wygrał konkurs na świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na okres 5 lat ( od 01.05.2025 r. do 30.04.2030 r.) SPZOZ w Skale obejmuje swoim działaniem w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej gminy: Skała, Sułoszowa, Wielka-Wieś, Jerzmanowice-Przeginia. Ze świadczeń na miejscu […]