kobieta trzyma zielone jabłko owinięte centymetrem krawieckim

20.10.2021

Rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie. Aż 61% Polaków ma problem z nadmierną masą ciała. 21% kobiet i 28% mężczyzn choruje na otyłość. Otyłość to choroba, a nie problem estetyczny. Chorzy na otyłość narażeni są na ciężki przebieg choroby Covid-19. Aż 50% Polaków nie uprawia żadnego sportu.

Koncepcja Marca Lalonde’a wyróżnia 4 grupy czynników mających wpływ na stan zdrowia: styl życia (55%), środowisko życia (20%), czynniki biologiczno-dziedziczne (15%), organizacja opieki zdrowotnej (10%).

Styl życia jest głównym czynnikiem wpływającym na zdrowie człowieka i w szczególności obejmuje: sposób odżywiania, aktywność fizyczną, umiejętność radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek, czy unikanie czynników ryzyka.

 

Otyłość to nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które ma negatywny wpływ na zdrowie. Do określenia stopnia otyłości najczęściej stosuje się wskaźnik masy ciała (ang. BMI, Body Mass Index). Mechanizmy prowadzące do otyłości są złożone i wielokierunkowe. Wyróżniamy wśród nich czynniki środowiskowe, uwarunkowania genetyczne, elementy kulturowe, styl życia. Kluczowym w rozwoju otyłości jest długotrwałe zaburzenie bilansu energetycznego. Ma na to wpływ wiele aspektów:

  • siedzący tryb życia i niedostateczna aktywność fizyczna połączona z nadwyżką energii pochodzącej z pożywienia;
  • zwiększona gęstość energetyczna diety – tzw. „dieta zachodnia” – nadmierne spożycie tłuszczu ogółem, tłuszczów zwierzęcych, cukrów rafinowanych, żywności wysokoprzetworzonej;
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe;
  • zaburzenia odżywiania;
  • czynniki psychologiczne (stres, napięcie emocjonalne, depresja);
  • nieprawidłowe żywienie u kobiet ciężarnych;
  • niewłaściwe żywienie w okresie niemowlęcymi i dziecięcym;
  • rodzinne skłonności do otyłości oraz czynniki genetyczne (np. choroby);
  • uszkodzenie jąder brzuszno-przyśrodkowych podwzgórza (otyłość pochodzenia podwzgórzowego);
  • przyczyny endokrynologiczne (np. niedoczynność tarczycy, zespół wielotorbielowatych jajników, hiperinsulinizm)
  • przyjmowanie niektórych leków (np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, sole litu, pochodne sulfonylomocznika, insulina, kortykosteroidy.

 

Profilaktyka:

  1. Zdrowe żywienie
    • Spożywaj regularnie 4–5 mniejszych posiłków dziennie, bazuj na żywności o niskim indeksie glikemicznym.
    • Wybieraj produkty bogate w błonnik (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych), kwasy omega-3 (olej rzepakowy i lniany, ryby, orzechy, pestki i nasiona), wapń (chude produkty mleczne), selen (orzechy brazylijskie, tuńczyk, łosoś, jaja kurze, ryż).
    • Ogranicz spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, wysokokalorycznych, bogatych w tłuszcze (szczególnie tłuszcze nasycone), sól kuchenną, cukier.
    • Pij wodę, co najmniej 1,5 do 2 l na dobę.
  2. Regularna aktywność fizyczna
    • Zwiększ aktywność  fizyczną  i  wykonuj  regularne  ćwiczenia wzmacniające mięśnie.
  3. Zdrowy i higieniczny styl życia.
    • Ograniczaj stres, zadbaj o odpowiednią długość i jakość snu.
    • Unikaj używek (nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne).

Chcesz rozpocząć prawidłowe odżywianie? Pamiętaj o portalu https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php  

 

Opracowano na podstawie materiałów udostępnionych w ramach akcji Narodowego Funduszu Zdrowia – Środa z P

Aktualności

zobacz więcej aktualności
zdjęcie przedstawia lekarza siedzącego przy biurku, jedną ręką pisze na komputerze, w drugiej trzyma długopis i wypełnia ankietę 5 lipca Ośrodek Zdrowia w Minodze nieczynny!

02.07.2024

5 lipca Ośrodek Zdrowia w Minodze nieczynny!

Uwaga! W dniu 5 lipca 2024 r. Ośrodek Zdrowia w Minodze będzie nieczynny. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia prosimy o kontakt z Przychodnią Rejonową w Skale, ul. Słomnicka 69, tel. 12/389-00-00 Za utrudnienia przepraszamy

czytaj dalej o 5 lipca Ośrodek Zdrowia w Minodze nieczynny!
zdjęcie przedstawia lekarza siedzącego przy biurku, jedną ręką pisze na komputerze, w drugiej trzyma długopis i wypełnia ankietę Zmiana harmonogramu w Ośrodku Zdrowia w Minodze

01.07.2024

Zmiana harmonogramu w Ośrodku Zdrowia w Minodze

informujemy, iż od 8 lipca 2024 r. ulegnie zmianie praca Ośrodka Zdrowia w Minodze – dr Ewa Skalniak będzie przyjmować pacjentów w środy, w godzinach 12.00 – 15.00. Rejestracja na wizyty i badania pod numerem telefonu: 12/389-90-07.

czytaj dalej o Zmiana harmonogramu w Ośrodku Zdrowia w Minodze
na obrazku znajduje się młotek położony na planie budynku, rękawice budowlane oraz gwoździe Remont Ośrodka Zdrowia w Cianowicach

26.06.2024

Remont Ośrodka Zdrowia w Cianowicach

Szanowni Pacjenci informujemy, iż 1 lipca 2024 r. rozpoczynamy remont Ośrodka Zdrowia w Cianowicach. Prace obejmujące m.in. dobudowę szybu windowego, przebudowę klatki schodowej, wymianę instalacji oraz rearanżację gabinetów potrwają do 30 czerwca 2025roku.

czytaj dalej o Remont Ośrodka Zdrowia w Cianowicach
medycyna szkolna - dziecko siedzi przy biurku i ma mierzone ciśnienie przez lekarkę Komunikat dla uczniów klas ósmych

19.06.2024

Komunikat dla uczniów klas ósmych

Komunikat dla uczniów klas ósmych następujących szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Skale, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Skale, Szkoła Podstawowa w Minodze, Szkoła Podstawowa w Smardzowicach, Szkoła Podstawowa w Cianowicach, Szkoła Podstawowa w Szczodrkowicach   Szanowni Państwo, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skale informuje, że zgodnie z art. 27 pkt.2 ustawy o […]

czytaj dalej o Komunikat dla uczniów klas ósmych