instrukcja mycia rąk: myj ręce ok. 30 sekund; rozpocznij od zmoczenia rąk wodą; nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni; dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie; pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków; na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

18.08.2021

Na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni może żyć nawet do 5 mln komórek bakterii. Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Mycie rąk to czynność higieniczna polegająca usunięciu z powierzchni skóry dłoni i nadgarstków m.in. widocznych zanieczyszczeń, wirusów, bakterii w celu zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu wody lub innego płynu, najczęściej z dodatkiem mydła. Wystarczy myć ręce przez kilkadziesiąt sekund, by oczyścić je z 90% bakterii.

Na rękach oprócz fizjologicznej mikroflory skóry mogą znajdować się groźne drobnoustroje, które przedostały się na powierzchnię dłoni po zetknięciu z zanieczyszczoną powierzchnią. Mogą to być np. rotawirusy i norowirusy (odpowiedzialne za biegunki, grypę żołądkową), gronkowiec złocisty (powoduje zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe), jaja tasiemca i owsika.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko zarażenia lub infekcji, mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund.

Nadmierne czyszczenie rąk może jednak spowodować wysuszenie skóry dłoni. Dlatego należy pamiętać, by dodatkowo regularnie kremować ręce.

 

Do mycia rąk niezbędne są:

  • mydło w płynie (mydło w kostce pozostawione w mydelniczce może być wilgotne przez dłuższy czas co służy się namnażaniu bakterii);
  • ciepła woda;
  • ręcznik papierowy lub materiałowy (w przypadku ręczników materiałowych każda osoba powinna mieć swój, regularnie prany w wysokiej temp.).

 

Profilaktyka

Częstotliwość mycia rąk zależy od naszej pracy, wykonywanych czynności i stylu życia. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i dokładnie myć ręce w następujących sytuacjach:

  • przed każdym kontaktem z żywnością i spożyciem posiłku;
  • przed i po skorzystaniu z toalety;
  • przed zabiegami kosmetycznymi;
  • po kontakcie ze zwierzętami;
  • po kontakcie z innymi osobami;
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu;
  • po kontakcie z bilonem lub banknotami;
  • po wytarciu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu;
  • po powrocie do domu;
  • za każdym razem, kiedy są widoczne zabrudzenia.

Dokładnym i częstym myciem rąk, zapewniamy sobie najlepszą możliwą ochronę przed wieloma uciążliwymi i groźnymi chorobami. Ograniczymy także ryzyko zakażenia koronawirusem (SARS CoV 2). Regularne mycie dłoni i restrykcyjne podejście do zachowania higieny pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Warto również pamiętać o innych środkach ostrożności. Jeśli umycie rąk jest niemożliwe, unikajmy dotykania okolic twarzy – oczu, ust a w razie konieczności stosujmy środki odkażające na bazie alkoholu.

 

Jak skutecznie myć ręce:

  • Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
  • Rozprowadź je czubkami palców drugiej ręki
  • Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni
  • Spleć palce i namydl je.
  • Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian
  • Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian
  • Namydl obydwa nadgarstki
  • Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło
  • Wysusz je wycierając w papierowy ręcznik
  • Zakręcając kran dotykaj go przez papierowy ręcznik, żeby uniknąć ponownego zakażenia. Wyrzuć ręcznik do kosza.

Pamiętaj! Regularnie używaj kremu nawilżającego do rąk, żeby uniknąć pękania naskórka

Całkowity czas: 15-30 sekund

 

Aktualności

zobacz więcej aktualności
kobieta trzyma przy piersi różową wstążeczkę - symbol walki z nowotworem piersi 24.10.2023 r. – badania mammograficzne

24.09.2023

24.10.2023 r. – badania mammograficzne

Szanowni pacjenci, SPZOZ w Skale informuje, że w dniu 24.10.2022r. w Przychodni Rejonowej w Skale odbędą się badania profilaktyczne dla mieszkańców powiatu krakowskiego. Rejestracja pod numerami telefonów podanymi na plakatach.

czytaj dalej o 24.10.2023 r. – badania mammograficzne
zdjęcie przedstawia lekarza siedzącego przy biurku, jedną ręką pisze na komputerze, w drugiej trzyma długopis i wypełnia ankietę Zmiana harmonogramu pracy lekarzy POZ – Cianowice

31.07.2023

Zmiana harmonogramu pracy lekarzy POZ – Cianowice

Szanowni Pacjenci SPZOZ w Skale, uprzejmie informujemy, iż z dniem 31 lipca 2023r. kończy pracę w Ośrodku Zdrowia w Cianowicach Pani Doktor Anna Bednarz-Sułowska. Ośrodek Zdrowia w Cianowicach będzie miał nowego lekarza – Panią Doktor Lucynę Trelę-Muchę, która dotychczas pracowała w naszej Przychodni Rejonowej w Skale. Przez 2 miesiące dodatkowym lekarzem będzie także Pani Doktor […]

czytaj dalej o Zmiana harmonogramu pracy lekarzy POZ – Cianowice
żółty trójkąt z czarnym wykrzyknikiem w środku Brak możliwości kontaktu telefonicznego w dniu 20.07.2023 w godzinach 05.00 – 07.30

19.07.2023

Brak możliwości kontaktu telefonicznego w dniu 20.07.2023 w godzinach 05.00 – 07.30

Szanowni Państwo, Informujemy, iż ze względu na planowaną przez TAURON przerwę w dostawie prądu, w dniu 20.07.2023 r. w godzinach 05.00 – 07.30 nie będzie możliwości kontaktu telefonicznego z Przychodnią Rejonową w Skale. Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj dalej o Brak możliwości kontaktu telefonicznego w dniu 20.07.2023 w godzinach 05.00 – 07.30
Plakat reklamujący informator pt. nawigator pacjenta. Zostały w nim zebrane wszystkie informacje, które mogą być przydatne dla pacjentów. W dalszej części artykułu znajduje się link przenoszący do informatora Nawigator pacjenta

18.07.2023

Nawigator pacjenta

Szanowni Państwo, informujemy, że TUTAJ znajduje się pełna treść Nawigatora Pacjenta

czytaj dalej o Nawigator pacjenta