instrukcja mycia rąk: myj ręce ok. 30 sekund; rozpocznij od zmoczenia rąk wodą; nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni; dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie; pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków; na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

18.08.2021

Na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni może żyć nawet do 5 mln komórek bakterii. Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Mycie rąk to czynność higieniczna polegająca usunięciu z powierzchni skóry dłoni i nadgarstków m.in. widocznych zanieczyszczeń, wirusów, bakterii w celu zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu wody lub innego płynu, najczęściej z dodatkiem mydła. Wystarczy myć ręce przez kilkadziesiąt sekund, by oczyścić je z 90% bakterii.

Na rękach oprócz fizjologicznej mikroflory skóry mogą znajdować się groźne drobnoustroje, które przedostały się na powierzchnię dłoni po zetknięciu z zanieczyszczoną powierzchnią. Mogą to być np. rotawirusy i norowirusy (odpowiedzialne za biegunki, grypę żołądkową), gronkowiec złocisty (powoduje zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe), jaja tasiemca i owsika.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko zarażenia lub infekcji, mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund.

Nadmierne czyszczenie rąk może jednak spowodować wysuszenie skóry dłoni. Dlatego należy pamiętać, by dodatkowo regularnie kremować ręce.

 

Do mycia rąk niezbędne są:

  • mydło w płynie (mydło w kostce pozostawione w mydelniczce może być wilgotne przez dłuższy czas co służy się namnażaniu bakterii);
  • ciepła woda;
  • ręcznik papierowy lub materiałowy (w przypadku ręczników materiałowych każda osoba powinna mieć swój, regularnie prany w wysokiej temp.).

 

Profilaktyka

Częstotliwość mycia rąk zależy od naszej pracy, wykonywanych czynności i stylu życia. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i dokładnie myć ręce w następujących sytuacjach:

  • przed każdym kontaktem z żywnością i spożyciem posiłku;
  • przed i po skorzystaniu z toalety;
  • przed zabiegami kosmetycznymi;
  • po kontakcie ze zwierzętami;
  • po kontakcie z innymi osobami;
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu;
  • po kontakcie z bilonem lub banknotami;
  • po wytarciu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu;
  • po powrocie do domu;
  • za każdym razem, kiedy są widoczne zabrudzenia.

Dokładnym i częstym myciem rąk, zapewniamy sobie najlepszą możliwą ochronę przed wieloma uciążliwymi i groźnymi chorobami. Ograniczymy także ryzyko zakażenia koronawirusem (SARS CoV 2). Regularne mycie dłoni i restrykcyjne podejście do zachowania higieny pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Warto również pamiętać o innych środkach ostrożności. Jeśli umycie rąk jest niemożliwe, unikajmy dotykania okolic twarzy – oczu, ust a w razie konieczności stosujmy środki odkażające na bazie alkoholu.

 

Jak skutecznie myć ręce:

  • Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
  • Rozprowadź je czubkami palców drugiej ręki
  • Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni
  • Spleć palce i namydl je.
  • Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian
  • Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian
  • Namydl obydwa nadgarstki
  • Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło
  • Wysusz je wycierając w papierowy ręcznik
  • Zakręcając kran dotykaj go przez papierowy ręcznik, żeby uniknąć ponownego zakażenia. Wyrzuć ręcznik do kosza.

Pamiętaj! Regularnie używaj kremu nawilżającego do rąk, żeby uniknąć pękania naskórka

Całkowity czas: 15-30 sekund

 

Aktualności

zobacz więcej aktualności
Obrazek przedstawia mężczyzne siedzącego przed lekarzem, prawdopodobnie słucha zaleceń lekarskich. Z tyłu stoi aparat USG Poradnia Urologiczna SPZOZ w Skale na NFZ!

27.03.2023

Poradnia Urologiczna SPZOZ w Skale na NFZ!

Szanowni Pacjenci, z przyjemnością informujemy, iż od 1 kwietnia 2023 r. w SPZOZ w Skale będzie funkcjonowała Poradnia Urologiczna, przyjmująca pacjentów w ramach podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby skorzystać z bezpłatnej wizyty urologicznej, należy posiadać skierowanie.

czytaj dalej o Poradnia Urologiczna SPZOZ w Skale na NFZ!
obrazek przedstawia dziecko przebrane za lekarza i badające misia Uwaga! Zawieszona rejestracja na szczepienia dzieci w dniach 27.02. – 01.03

27.02.2023

Uwaga! Zawieszona rejestracja na szczepienia dzieci w dniach 27.02. – 01.03

Z uwagi na nagłą nieobecność personelu, rejestracja na szczepienia dzieci jest zawieszona do środy włącznie. Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj dalej o Uwaga! Zawieszona rejestracja na szczepienia dzieci w dniach 27.02. – 01.03
kobieta trzyma przy piersi różową wstążeczkę - symbol walki z nowotworem piersi 23.03.2022 r. – Bezpłatne badania mammograficzne

30.01.2023

23.03.2022 r. – Bezpłatne badania mammograficzne

Szanowni Państwo, w imieniu Centrum Medycznego Maszachaba, zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50 – 69 lat (rocznik urodzenia 1973 – 1954) w dniu 23.03.2023 r. Badaniami objęte będą mieszkanki małopolski, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy. MAMMOBUS będzie ustawiony na parkingu Przychodni Rejonowej SPZOZ w Skale, ul. Słomnicka […]

czytaj dalej o 23.03.2022 r. – Bezpłatne badania mammograficzne
Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia życzą Dyrekcja i Pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skale Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

24.12.2022

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

czytaj dalej o Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!