instrukcja mycia rąk: myj ręce ok. 30 sekund; rozpocznij od zmoczenia rąk wodą; nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni; dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie; pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków; na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

18.08.2021

Na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni może żyć nawet do 5 mln komórek bakterii. Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Mycie rąk to czynność higieniczna polegająca usunięciu z powierzchni skóry dłoni i nadgarstków m.in. widocznych zanieczyszczeń, wirusów, bakterii w celu zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu wody lub innego płynu, najczęściej z dodatkiem mydła. Wystarczy myć ręce przez kilkadziesiąt sekund, by oczyścić je z 90% bakterii.

Na rękach oprócz fizjologicznej mikroflory skóry mogą znajdować się groźne drobnoustroje, które przedostały się na powierzchnię dłoni po zetknięciu z zanieczyszczoną powierzchnią. Mogą to być np. rotawirusy i norowirusy (odpowiedzialne za biegunki, grypę żołądkową), gronkowiec złocisty (powoduje zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe), jaja tasiemca i owsika.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko zarażenia lub infekcji, mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund.

Nadmierne czyszczenie rąk może jednak spowodować wysuszenie skóry dłoni. Dlatego należy pamiętać, by dodatkowo regularnie kremować ręce.

 

Do mycia rąk niezbędne są:

  • mydło w płynie (mydło w kostce pozostawione w mydelniczce może być wilgotne przez dłuższy czas co służy się namnażaniu bakterii);
  • ciepła woda;
  • ręcznik papierowy lub materiałowy (w przypadku ręczników materiałowych każda osoba powinna mieć swój, regularnie prany w wysokiej temp.).

 

Profilaktyka

Częstotliwość mycia rąk zależy od naszej pracy, wykonywanych czynności i stylu życia. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i dokładnie myć ręce w następujących sytuacjach:

  • przed każdym kontaktem z żywnością i spożyciem posiłku;
  • przed i po skorzystaniu z toalety;
  • przed zabiegami kosmetycznymi;
  • po kontakcie ze zwierzętami;
  • po kontakcie z innymi osobami;
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu;
  • po kontakcie z bilonem lub banknotami;
  • po wytarciu nosa, kichnięciu lub kaszlnięciu;
  • po powrocie do domu;
  • za każdym razem, kiedy są widoczne zabrudzenia.

Dokładnym i częstym myciem rąk, zapewniamy sobie najlepszą możliwą ochronę przed wieloma uciążliwymi i groźnymi chorobami. Ograniczymy także ryzyko zakażenia koronawirusem (SARS CoV 2). Regularne mycie dłoni i restrykcyjne podejście do zachowania higieny pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Warto również pamiętać o innych środkach ostrożności. Jeśli umycie rąk jest niemożliwe, unikajmy dotykania okolic twarzy – oczu, ust a w razie konieczności stosujmy środki odkażające na bazie alkoholu.

 

Jak skutecznie myć ręce:

  • Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie dłoni.
  • Rozprowadź je czubkami palców drugiej ręki
  • Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni
  • Spleć palce i namydl je.
  • Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian
  • Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian
  • Namydl obydwa nadgarstki
  • Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło
  • Wysusz je wycierając w papierowy ręcznik
  • Zakręcając kran dotykaj go przez papierowy ręcznik, żeby uniknąć ponownego zakażenia. Wyrzuć ręcznik do kosza.

Pamiętaj! Regularnie używaj kremu nawilżającego do rąk, żeby uniknąć pękania naskórka

Całkowity czas: 15-30 sekund

 

Aktualności

zobacz więcej aktualności
zdjęcie przedstawia lekarza siedzącego przy biurku, jedną ręką pisze na komputerze, w drugiej trzyma długopis i wypełnia ankietę 5 lipca Ośrodek Zdrowia w Minodze nieczynny!

02.07.2024

5 lipca Ośrodek Zdrowia w Minodze nieczynny!

Uwaga! W dniu 5 lipca 2024 r. Ośrodek Zdrowia w Minodze będzie nieczynny. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia prosimy o kontakt z Przychodnią Rejonową w Skale, ul. Słomnicka 69, tel. 12/389-00-00 Za utrudnienia przepraszamy

czytaj dalej o 5 lipca Ośrodek Zdrowia w Minodze nieczynny!
zdjęcie przedstawia lekarza siedzącego przy biurku, jedną ręką pisze na komputerze, w drugiej trzyma długopis i wypełnia ankietę Zmiana harmonogramu w Ośrodku Zdrowia w Minodze

01.07.2024

Zmiana harmonogramu w Ośrodku Zdrowia w Minodze

informujemy, iż od 8 lipca 2024 r. ulegnie zmianie praca Ośrodka Zdrowia w Minodze – dr Ewa Skalniak będzie przyjmować pacjentów w środy, w godzinach 12.00 – 15.00. Rejestracja na wizyty i badania pod numerem telefonu: 12/389-90-07.

czytaj dalej o Zmiana harmonogramu w Ośrodku Zdrowia w Minodze
na obrazku znajduje się młotek położony na planie budynku, rękawice budowlane oraz gwoździe Remont Ośrodka Zdrowia w Cianowicach

26.06.2024

Remont Ośrodka Zdrowia w Cianowicach

Szanowni Pacjenci informujemy, iż 1 lipca 2024 r. rozpoczynamy remont Ośrodka Zdrowia w Cianowicach. Prace obejmujące m.in. dobudowę szybu windowego, przebudowę klatki schodowej, wymianę instalacji oraz rearanżację gabinetów potrwają do 30 czerwca 2025roku.

czytaj dalej o Remont Ośrodka Zdrowia w Cianowicach
medycyna szkolna - dziecko siedzi przy biurku i ma mierzone ciśnienie przez lekarkę Komunikat dla uczniów klas ósmych

19.06.2024

Komunikat dla uczniów klas ósmych

Komunikat dla uczniów klas ósmych następujących szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Skale, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Skale, Szkoła Podstawowa w Minodze, Szkoła Podstawowa w Smardzowicach, Szkoła Podstawowa w Cianowicach, Szkoła Podstawowa w Szczodrkowicach   Szanowni Państwo, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skale informuje, że zgodnie z art. 27 pkt.2 ustawy o […]

czytaj dalej o Komunikat dla uczniów klas ósmych