Zdjęcie przedstawia mężczyznę w trakcie wykonywania badania tomografem komputerowym

25.10.2023

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu charakteryzuje się nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu, które są spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego w mózgu. Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 70 tys. udarów. Oznacza to, że co 8 minut ktoś doznaje udaru!

Rodzaje udarów:

 • udar niedokrwienny – spowodowany zamknięciem naczynia krwionośnego. Ograniczony zostaje dopływ krwi z tlenem i substancjami odżywczymi do części mózgu. Stanowi ok. 80% przypadków.
 • udar krwotoczny (wylew) – powstaje w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego oraz krwotoku do części mózgu. Stanowi ok. 20% przypadków, częściej dotyka młodych ludzi (a nawet dzieci)

Najczęstsze objawy udaru:

 • osłabienie i drętwienie kończyn
 • drętwienie twarzy z wykrzywieniem ust
 • zaburzenia mowy
 • zaburzenia widzenia
 • silny ból głowy, często z nudnościami
 • zaburzenia świadomości
 • zawroty głowy z zaburzeniami równowag

Uwaga! Interwencja medyczna w przypadku udaru jest najskuteczniejsza w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów! Liczy się każda minuta. Im dłużej udar pozostaje nieleczony, tym większe jest ryzyko uszkodzenia mózgu i niepełnosprawność.

 

Profilaktyka udaru:

 • Kontrola ciśnienia krwi
 • Kontrola poziomu glukozy i cholesterolu we krwi
 • Rezygnacja z używek. Już po 2 latach od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru.
 • Ograniczenie stresu
 • Utrzymanie masy ciała w normie
 • Dbanie o aktywność fizyczną

 

Opracowano na podstawie materiałów Akademii NFZ – Środa z Profilaktyką

Aktualności

zobacz więcej aktualności
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w trakcie wykonywania badania tomografem komputerowym Profilaktyka udaru mózgu

25.10.2023

Profilaktyka udaru mózgu

Profilaktyka udaru mózgu Udar mózgu charakteryzuje się nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu, które są spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego w mózgu. Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 70 tys. udarów. Oznacza to, że co 8 minut ktoś doznaje udaru! Rodzaje udarów: udar niedokrwienny – spowodowany zamknięciem naczynia krwionośnego. Ograniczony zostaje dopływ krwi z […]

czytaj dalej o Profilaktyka udaru mózgu
kobieta trzyma przy piersi różową wstążeczkę - symbol walki z nowotworem piersi 24.10.2023 r. – badania mammograficzne

24.09.2023

24.10.2023 r. – badania mammograficzne

Szanowni pacjenci, SPZOZ w Skale informuje, że w dniu 24.10.2022r. w Przychodni Rejonowej w Skale odbędą się badania profilaktyczne dla mieszkańców powiatu krakowskiego. Rejestracja pod numerami telefonów podanymi na plakatach.

czytaj dalej o 24.10.2023 r. – badania mammograficzne
zdjęcie przedstawia lekarza siedzącego przy biurku, jedną ręką pisze na komputerze, w drugiej trzyma długopis i wypełnia ankietę Zmiana harmonogramu pracy lekarzy POZ – Cianowice

31.07.2023

Zmiana harmonogramu pracy lekarzy POZ – Cianowice

Szanowni Pacjenci SPZOZ w Skale, uprzejmie informujemy, iż z dniem 31 lipca 2023r. kończy pracę w Ośrodku Zdrowia w Cianowicach Pani Doktor Anna Bednarz-Sułowska. Ośrodek Zdrowia w Cianowicach będzie miał nowego lekarza – Panią Doktor Lucynę Trelę-Muchę, która dotychczas pracowała w naszej Przychodni Rejonowej w Skale. Przez 2 miesiące dodatkowym lekarzem będzie także Pani Doktor […]

czytaj dalej o Zmiana harmonogramu pracy lekarzy POZ – Cianowice
żółty trójkąt z czarnym wykrzyknikiem w środku Brak możliwości kontaktu telefonicznego w dniu 20.07.2023 w godzinach 05.00 – 07.30

19.07.2023

Brak możliwości kontaktu telefonicznego w dniu 20.07.2023 w godzinach 05.00 – 07.30

Szanowni Państwo, Informujemy, iż ze względu na planowaną przez TAURON przerwę w dostawie prądu, w dniu 20.07.2023 r. w godzinach 05.00 – 07.30 nie będzie możliwości kontaktu telefonicznego z Przychodnią Rejonową w Skale. Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj dalej o Brak możliwości kontaktu telefonicznego w dniu 20.07.2023 w godzinach 05.00 – 07.30