Poradnia Uzależnień i Poradnia Rodzinna

UWAGA! Na czas remontu Ośrodka Zdrowia w Cianowicach (01.07.2024 r. – 30.06.2025 r.) Poradnia przeniesiona do Przychodni Rejonowej w Skale, ul. Słomnicka 69. Rejestracja telefoniczna: 12/416-34-05

 

Leczenie Uzależnień:

Świadczenia w zakresie Poradni Uzależnień i Poradni Rodzinnej udzielane są bez skierowania – zarówno osobom uzależnionym, jak i ich bliskim.

Godziny pracy Poradni:

  • Poniedziałek     08.00 – 17.00
  • Wtorek                08.00 – 13.00
  • Środa                    08.00 – 18.00
  • Czwartek            08.00 – 14.00
  • Piątek                  08.00 – 74.00

Rejestracja telefoniczna: 12/416 34 05

Pierwsza wizyta w Poradni Uzależnień  i Poradni Rodzinnej realizowana jest u lekarza psychiatry, który diagnozuje pacjenta i kieruje na kolejną wizytę lekarską (diagnostyczną lub terapeutyczną) lub na terapię do specjalisty psychoterapii uzależnień.
Specjalista psychoterapii uzależnień ustala z pacjentem indywidualny plan terapii, który realizowany jest w formie konsultacji indywidualnych lub terapii grupowej.
Poradnia Uzależnień i Poradnia Rodzinna działa w oparciu o program terapii uzależnienia, w tym od alkoholu, i współuzależnienia. Program obejmuje leczenie osób uzależnionych i współuzależnionych.

 

Leczenie Osób Uzależnionych – Konsultacje indywidualne:

Podstawowe znaczenie w planowaniu leczenia mają konsultacje indywidualne ze stałym terapeutą, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa oraz diagnozie i terapii, jak również planowaniu pracy w grupie i wyjaśnianiu wszelkich wątpliwości i osobistych trudności pacjentów. Spotkania trwają przeciętnie 1 godzinę i odbywają się w około 1-tygodniowych odstępach czasu. Podpisywany jest w ich trakcie kontrakt na leczenie z pacjentem, początkowo na intensywny okres terapii, następnie na pogłębiony jej etap. Kontrakty czynią pacjenta współtwórcą swojego trzeźwienia, sprzyjają odpowiedzialności za nie oraz podkreślają partnerskie stosunki pomiędzy personelem leczącym a pacjentami.

 

Leczenie Osób Uzależnionych – Terapia grupowa:

W leczeniu uzależnień chemicznych, a w tym uzależnienia od alkoholu, niezwykłą wagę przywiązuje się do spotkań pacjentów w grupie, co stanowi podstawową płaszczyznę zmniejszania osamotnienia w chorobie, ułatwia konfrontację z faktami oraz daje wsparcie na zasadzie wspólnoty doświadczeń i zwiększenie motywacji do zmiany.
Tematy spotkań i dyskusji umożliwiają zorientowanie się w podstawach dotyczących specyfiki choroby, sposobu leczenia, ewentualnych przeszkód w jego realizowaniu oraz sposobów zaradzenia temu. Uczy podstawowych umiejętności takich jak: odmawianie picia oraz udzielanie informacji zwrotnych.

 

Terapia dla rodzin:

  • konsultacje rodzinne w sytuacjach kryzysowych
  • systemowa terapia rodzin
  • terapia par małżeńskich

 

Leczenie Osób Współuzależnionych:

Współuzależnienie rozumiane jest jako utrwalona forma uczestnictwa w długotrwałej i trudnej lub niszczącej sytuacji życiowej związanej z patologicznym zachowaniem osoby bliskiej, ograniczająca w sposób istotny jej swobodę wyboru postępowania, która prowadzi do pogorszenia własnego stanu oraz utrudnia zmianę własnego położenia na lepsze.

W kontakcie indywidualnym dokonywana jest diagnoza problemowa w oparciu o rozmowę, wywiad oraz pomocnicze kwestionariusze. Diagnozuje się podstawowe problemy pacjenta, jego zasoby osobiste, możliwości zmian w funkcjonowaniu psychologicznym. Poszukiwane są czynniki przyczyniające się do uwikłania w destrukcyjny związek.

 

Grupa psychoedukacyjna:

We wstępnej pracy z dorosłymi członkami rodzin wykorzystuje się ich energię związaną z szukaniem pomocy dla osoby pijącej. Zachęca się ich do udziału w spotkaniach psychoedukacyjnych, które są ukierunkowane na dostarczenie wiedzy na temat uzależnienia i współuzależnienia oraz wpływu choroby alkoholowej na życie rodzinne. W miarę nabywania wiedzy pacjenci mogą ją konfrontować ze swoją aktualną sytuacją domową. Często na tym etapie pojawiają się uczucia przerażenia, zagubienia, narastają lęki, obniżony nastrój. Praca w grupie daje im możliwość skorzystania z doświadczeń innych oraz wsparcie emocjonalne. Ujawniają się podobieństwa i różnice. Pacjenci dzielą się sposobami radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Jest to faza, gdzie motywuje się osoby z rodziny do zajęcia się swoim zdrowiem, a nie osobą pijącą

Lista lekarzy

lek. Marta Cichońska

specjalista psychiatra, psychoterapeuta,
Kierownik Poradni Uzależnień i Poradni Rodzinnej

Joanna Nolbrzak-Drozd

specjalista psycholog kliniczny,
certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień,
certyfikowany psychoterapeuta,

dr n. hum. Anna Bielańska

specjalista psycholog kliniczny, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Marta Cichońska

psycholog
specjalista w zakresie psychoterapii uzależnień

Krzysztof Opyrchał

psycholog
specjalista w zakresie psychoterapii uzależnień

Agata Szmigielska

psycholog
specjalista w zakresie psychoterapii uzależnień

Natalia Sobczak

psycholog

Joanna Zabrzyńska

psycholog

Rejestracja i lokalizacja

Aktualności

zobacz więcej aktualności
Życzenia Bożonarodzeniowe: W magiczny czas świąt bożego narodzenia pragniemy złożyć życzenia: zdrowia, pogody ducha i spełnienia marzeń. Niech ten czas upłynie w rodzinnym gronie i chwilach roziskrzonych kolędą Dyrekcja i Pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skale Dyrektor Marzena Grochowska p.o. z-cy Dyrektora ds. lecznictwa Izabella Barczyk Życzenia Bożonarodzeniowe

23.12.2024

Życzenia Bożonarodzeniowe

czytaj dalej o Życzenia Bożonarodzeniowe
Grafika przedstawiająca znak nakazu zakładania maseczki - biała ikona człowieka ubranego w maseczkę na niebieskim tle Pacjencie, załóż maseczkę!

20.12.2024

Pacjencie, załóż maseczkę!

W związku ze zwiększoną ilością zachorowań, wszyscy pacjenci z objawami infekcji przychodzący do Przychodni Rejonowej w Skale powinni bezwzględnie zakładać maseczki ochronne.

czytaj dalej o Pacjencie, załóż maseczkę!
obrazek przedstawia dziecko przebrane za lekarza i badające misia Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego

19.12.2024

Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego

Miło nam poinformować, że w plebiscycie medycznym Hipokrates  I miejsce w kategorii Pediatra Roku w powiecie krakowskim oraz województwie małopolskim zdobyła lek. Anna Morawska-Kubaty – specjalista pediatra, przyjmująca w ramach Poradni Pediatrycznej SPZOZ w Skale. Gratulujemy Pani Doktor tak wspaniałego wyniku, który wynika z uznania małych pacjentów oraz ich rodziców. To zaszczyt mieć Panią w […]

czytaj dalej o Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego
żółty trójkąt z czarnym wykrzyknikiem w środku 18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ

15.11.2024

18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ

W związku z pracami wykonywanymi przez Orange Polska związanymi z modernizacją sieci, w okresie od 18.11.2024 r. od godziny 23.00 do 19.11.2024 r. do godziny 04.00 może nie być możliwości kontaktu telefonicznego pod nr 12/389-00-00. Osoby, które wymagają pomocy Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej prosimy o kontakt pod nr 792-883-628  

czytaj dalej o 18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ