Zdjęcie przedstawia mężczyznę w trakcie wykonywania badania tomografem komputerowym

25.10.2023

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu charakteryzuje się nagłym wystąpieniem zaburzeń czynności mózgu, które są spowodowane niedrożnością lub pęknięciem naczynia tętniczego w mózgu. Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 70 tys. udarów. Oznacza to, że co 8 minut ktoś doznaje udaru!

Rodzaje udarów:

  • udar niedokrwienny – spowodowany zamknięciem naczynia krwionośnego. Ograniczony zostaje dopływ krwi z tlenem i substancjami odżywczymi do części mózgu. Stanowi ok. 80% przypadków.
  • udar krwotoczny (wylew) – powstaje w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego oraz krwotoku do części mózgu. Stanowi ok. 20% przypadków, częściej dotyka młodych ludzi (a nawet dzieci)

Najczęstsze objawy udaru:

  • osłabienie i drętwienie kończyn
  • drętwienie twarzy z wykrzywieniem ust
  • zaburzenia mowy
  • zaburzenia widzenia
  • silny ból głowy, często z nudnościami
  • zaburzenia świadomości
  • zawroty głowy z zaburzeniami równowag

Uwaga! Interwencja medyczna w przypadku udaru jest najskuteczniejsza w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów! Liczy się każda minuta. Im dłużej udar pozostaje nieleczony, tym większe jest ryzyko uszkodzenia mózgu i niepełnosprawność.

 

Profilaktyka udaru:

  • Kontrola ciśnienia krwi
  • Kontrola poziomu glukozy i cholesterolu we krwi
  • Rezygnacja z używek. Już po 2 latach od rzucenia palenia zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru.
  • Ograniczenie stresu
  • Utrzymanie masy ciała w normie
  • Dbanie o aktywność fizyczną

 

Opracowano na podstawie materiałów Akademii NFZ – Środa z Profilaktyką

Aktualności

zobacz więcej aktualności
Życzenia Bożonarodzeniowe: W magiczny czas świąt bożego narodzenia pragniemy złożyć życzenia: zdrowia, pogody ducha i spełnienia marzeń. Niech ten czas upłynie w rodzinnym gronie i chwilach roziskrzonych kolędą Dyrekcja i Pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skale Dyrektor Marzena Grochowska p.o. z-cy Dyrektora ds. lecznictwa Izabella Barczyk Życzenia Bożonarodzeniowe

23.12.2024

Życzenia Bożonarodzeniowe

czytaj dalej o Życzenia Bożonarodzeniowe
Grafika przedstawiająca znak nakazu zakładania maseczki - biała ikona człowieka ubranego w maseczkę na niebieskim tle Pacjencie, załóż maseczkę!

20.12.2024

Pacjencie, załóż maseczkę!

W związku ze zwiększoną ilością zachorowań, wszyscy pacjenci z objawami infekcji przychodzący do Przychodni Rejonowej w Skale powinni bezwzględnie zakładać maseczki ochronne.

czytaj dalej o Pacjencie, załóż maseczkę!
obrazek przedstawia dziecko przebrane za lekarza i badające misia Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego

19.12.2024

Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego

Miło nam poinformować, że w plebiscycie medycznym Hipokrates  I miejsce w kategorii Pediatra Roku w powiecie krakowskim oraz województwie małopolskim zdobyła lek. Anna Morawska-Kubaty – specjalista pediatra, przyjmująca w ramach Poradni Pediatrycznej SPZOZ w Skale. Gratulujemy Pani Doktor tak wspaniałego wyniku, który wynika z uznania małych pacjentów oraz ich rodziców. To zaszczyt mieć Panią w […]

czytaj dalej o Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego
żółty trójkąt z czarnym wykrzyknikiem w środku 18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ

15.11.2024

18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ

W związku z pracami wykonywanymi przez Orange Polska związanymi z modernizacją sieci, w okresie od 18.11.2024 r. od godziny 23.00 do 19.11.2024 r. do godziny 04.00 może nie być możliwości kontaktu telefonicznego pod nr 12/389-00-00. Osoby, które wymagają pomocy Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej prosimy o kontakt pod nr 792-883-628  

czytaj dalej o 18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ