obrazek przedstawia zamyśloną kobietę. Stoi na różowym tle. Obok niej napis "Szczepienie HPV"

HPV (Human Papilloma Virus) jest nazwą ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV należy do najważniejszych czynników zakaźnych o właściwościach onkogennych, czyli zdolnych do transformacji nowotworowej komórek i wywołania raka.

HPV jest czynnikiem sprawczym wywołującym wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn oraz raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

Wyróżnia się ponad 150 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany: skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wyróżniono typy wirusa wysoce onkogenne i o małym ryzyku onkogennym.

W zależności od typu wirusa oraz lokalizacji zmian, zakażenia HPV mogą przebiegać pod postacią:

  • łagodnych zmian naskórka (brodawki, brodawczaki);
  • łagodnych zmian nabłonka wielowarstwowego błon śluzowych (brodawki i brodawczaki narządów płciowych, kłykciny kończyste);
  • przednowotworowych zmian okolic narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy, odbytu);
  • nowotworowych zmian szyjki macicy i odbytu.

Zakażenia HPV szerzą się drogą płciową, do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Okres wylęgania wynosi od 1 do 6 miesięcy. Okres zakaźności dotyczy czasu utrzymywania się zmian chorobowych.

Zakażenie HPV należy do najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową.

 

W jaki sposób wirus powoduje powstanie raka szyjki macicy?

Typy HPV 6 i HPV 11 (wirusy o małym ryzyku onkogennym) odpowiedzialne są za ponad 90% przypadków brodawek płciowych i brodawek okolic odbytu (tzw. kłykciny kończyste) oraz dużej części zmian brodawczakowatych w jamie ustnej.

HPV wywołują zmiany w komórkach nabłonka wielowarstwowego płaskiego szyjki macicy. Przewlekłe zakażenie wysoce onkogennymi typami HPV prowadzi do śródbłonkowej neoplazji szyjki macicy CIN i w konsekwencji rozwoju raka płaskonabłonkowego szyjki macicy.
Trzy najczęściej występujące typy HPV-16, HPV-18 i HPV-45 wysoce onkogenne są odpowiedzialne za 75% przypadków raka płaskonabłonkowego szyjki macicy, 90% przypadków raka gruczołowego szyjki macicy i większość przypadków zmian przednowotworowych w postaci śródbłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN2 oraz CIN3). Typy HPV-16 i HPV-18 są odpowiedzialne za 80% przypadków raka płaskonabłonkowego sromu i pochwy oraz ponad 90% przypadków raka odbytu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała typy HPV-16 i HPV-18 za czynnik rakotwórczy dla człowieka.

Jakie są objawy zakażenia HPV?

Objawy:

  • brodawki stóp, brodawki zwykłe, brodawki płaskie, brodawki młodzieńcze krtani;
  • brodawki w okolicach narządów płciowych oraz odbytu tzw. kłykciny kończyste;
  • zmiany przednowotworowe narządów płciowych;
  • rak szyjki macicy.

Powikłania:
Wśród 1 000 000 kobiet zakażonych typem HPV wysoce onkogennym, u 8000 kobiet dochodzi do rozwoju raka, a u 1600 kobiet rozwija się inwazyjna postać raka.
Śmiertelność raka szyjki macicy oceniana jest na poziomie 50%.

Plakat promujący szczepienia przeciw HPV - informuje, iż w Australii w 2007r. wprowadzono powszechny program szczepień przeciw HPV, w 2018 na raka szyjki macicy choruje 7 na 100 000 kobiet. Planuje się, ze w 2028 roku wyeliminowany zostanie rak szyjki macicy jako problem ochrony zdrowia

______________________________________

Źródło materiałów: https://szczepienia.pzh.gov.pl  

Aktualności

zobacz więcej aktualności
Życzenia Bożonarodzeniowe: W magiczny czas świąt bożego narodzenia pragniemy złożyć życzenia: zdrowia, pogody ducha i spełnienia marzeń. Niech ten czas upłynie w rodzinnym gronie i chwilach roziskrzonych kolędą Dyrekcja i Pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skale Dyrektor Marzena Grochowska p.o. z-cy Dyrektora ds. lecznictwa Izabella Barczyk Życzenia Bożonarodzeniowe

23.12.2024

Życzenia Bożonarodzeniowe

czytaj dalej o Życzenia Bożonarodzeniowe
Grafika przedstawiająca znak nakazu zakładania maseczki - biała ikona człowieka ubranego w maseczkę na niebieskim tle Pacjencie, załóż maseczkę!

20.12.2024

Pacjencie, załóż maseczkę!

W związku ze zwiększoną ilością zachorowań, wszyscy pacjenci z objawami infekcji przychodzący do Przychodni Rejonowej w Skale powinni bezwzględnie zakładać maseczki ochronne.

czytaj dalej o Pacjencie, załóż maseczkę!
obrazek przedstawia dziecko przebrane za lekarza i badające misia Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego

19.12.2024

Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego

Miło nam poinformować, że w plebiscycie medycznym Hipokrates  I miejsce w kategorii Pediatra Roku w powiecie krakowskim oraz województwie małopolskim zdobyła lek. Anna Morawska-Kubaty – specjalista pediatra, przyjmująca w ramach Poradni Pediatrycznej SPZOZ w Skale. Gratulujemy Pani Doktor tak wspaniałego wyniku, który wynika z uznania małych pacjentów oraz ich rodziców. To zaszczyt mieć Panią w […]

czytaj dalej o Anna Morawska-Kubaty pediatrą roku województwa małopolskiego
żółty trójkąt z czarnym wykrzyknikiem w środku 18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ

15.11.2024

18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ

W związku z pracami wykonywanymi przez Orange Polska związanymi z modernizacją sieci, w okresie od 18.11.2024 r. od godziny 23.00 do 19.11.2024 r. do godziny 04.00 może nie być możliwości kontaktu telefonicznego pod nr 12/389-00-00. Osoby, które wymagają pomocy Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej prosimy o kontakt pod nr 792-883-628  

czytaj dalej o 18/19.11.2024 r. – kontakt telefoniczny z ANiŚOZ