Przychodnia Rejonowa w Skale: 12 389 00 00, 12 389 10 05, 12 389 10 56
Poradnia Pediatryczna: 12 416 29 64
Ośrodek Zdrowia w Cianowicach: 12 389 10 13
E-mail: kontakt@przychodnia-skala.pl

Profilaktyka

Strona główna / Profilaktyka

Profilaktyka próchnicy dzieci i młodzieży

Profilaktyka próchnicy
Co to jest próchnica

Próchnica to choroba zmineralizowanych cząstek zęba, spowodowana działaniem na powierzchnię zęba kwasów wytwarzanych przez bakterie obecne w płytce nazębnej. Istotnym elementem tego procesu jest zaburzenie równowagi pomiędzy mineralizacją – czyli uwapnianiem zęba, a jego demineralizacją – czyli utratą struktur zęba. Do czynników, które biorą udział w procesie powstawania próchnicy u małych dzieci należą:

 • bakterie obecne w płytce nazębnej,
 • węglowodany, czyli cukry zawarte w pokarmie,
 • podatność tkanek zęba na odwapnienie związane z niedostateczną mineralizacją,
 • skład śliny, jej ilość i zdolność odkwaszania zawartości jamy ustnej,
 • czas oddziaływania wymienionych czynników na tkankę zęba.

Proces powstawania próchnicy zębów u dzieci zaczyna się od zmętnienia szkliwa zęba. Jest to biała plama próchnicowa, która nie wymaga jeszcze zaopatrzenia stomatologicznego i może wycofać się po zastosowaniu preparatów wapnia i fluoru. Jeśli w tym momencie nie zastosuje się odpowiedniej profilaktyki próchnicy, dochodzi do objęcia głębszych tkanek zęba. Próchnica może wystąpić już w pierwszym wyrzynającym się ząbku.


Prawidłowa higiena jamy ustnej u dziecka

Rodzice i opiekunowie dziecka nie mogą zapominać o wypracowaniu u malucha nawyku regularnego mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku. To zagwarantuje mocne zęby... W drugim roku życia należy rozpocząć naukę mycia ząbków szczoteczką, początkowo bez pasty, później z niewielką ilością. W 3-4 roku życia dziecko potrafi już wypluwać pastę i płukać buzię. Warto wtedy stosować pasty do zębów dla dzieci z dodatkiem fluoru. W dziecku należy wykształcić nawyk dwukrotnego mycia zębów – rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji (to podstawa profilaktyki próchnicy u dzieci).


Zapobieganie próchnicy u dzieci

Próchnica zębów u dzieci rozwija się także jako efekt nieprawidłowej diety, dlatego też zapobieganie tej chorobie zębów powinno uwzględniać również odpowiednią dietę. W profilaktyce próchnicy u małych dzieci pamiętaj o:

 • stosowaniu zdrowej diety, ponieważ ma to też znaczenie dla rozwoju i zapobiegania próchnicy u dzieci,
 • wprowadzeniu pokarmów o stałej konsystencji po ukończeniu 1 roku życia,
 • ograniczeniu słodyczy do minimum (jeśli chcesz dawać słodycze, wprowadź zasadę „czas cukierka”),
 • ograniczeniu podawania dziecku węglowodanów oczyszczonych, np.: białego cukru, białej mąki oraz produktów przetwarzanych technologicznie,
 • nauczeniu dziecka picia wody,
 • podawaniu dziecku przed spaniem, po umyciu zębów tylko wody,
 • wyeliminowaniu częstego pojenia słodkimi płynami i zasypiania z butelką.

Prawidłowa dieta to ważny element profilaktyki stomatologicznej, na który składają się: odpowiedni poziom składników mineralnych, odżywczych i witamin oraz racjonalne dawkowanie cukrów i odpowiednia konsystencja pożywienia.

W zapobieganiu próchnicy stomatologia oferuje również praktykę fluorkową. Fluor jest całkiem bezpieczny dla dziecka w dawkach profilaktycznych. Profilaktyka fluorkowa obejmuje:


 • lakierowanie zębów - jest to zabieg polegający na pokryciu szkliwa lakierem, w skład którego wchodzą jony fluoru. Jony te, wbudowując się w tkankę, czynią ząb bardziej odpornym na próchnicę i czynniki zewnętrzne (zabieg wykonuje się dwa razy do roku),
 • lakowanie zębów (uszczelnianie bruzd i zagłębień) – ma za zadanie zabezpieczyć przed rozwojem próchnicy u małych dzieci, powinno być wykonane zaraz po wyrżnięciu zęba. Można wykonać już w 6 miesięcy po wyrżnięciu się zębów. Zabieg jest bezbolesny. Zęby pokrywa się lakiem, czyli odpowiednim materiałem, który chroni go przed uszkodzeniem płytki nazębnej. W efekcie próchnica ma marne szanse, by zaatakować zęby dzieci.

Aby zapobiec leczeniu próchnicy u małych dzieci, warto przeprowadzać co 6 miesięcy stomatologiczne badanie profilaktyczne oraz usuwać kamień nazębny. Należy nieustannie zachęcać maluchy do profilaktyki próchnicy, ponieważ łatwiej jej zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza kiedy już boli i wizyty u stomatologa są częste i nieprzyjemne dla dziecka.


Próchnica u dzieci: metody leczenia

Jeśli jednak próchnica pojawiła się już na ząbkach dziecka, stomatolog ma do wyboru kilka metod leczenia.

Impregnacja - Zabieg ten stosuje się w przypadku, gdy próchnica dotknęła zębów mlecznych u dzieci (głównie siekaczy), gdy tradycyjne leczenie jest niemożliwe. Chore tkanki są wówczas usuwane, a następnie przesycane środkami chemicznymi o działaniu bakteriobójczym i mineralizującym. Powodują one utwardzenie i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Niestety mogą zmienić kolor zęba na ciemny.

Wypełnianie zęba - Uszkodzone tkanki zęba zastępuje się specjalnymi materiałami plastycznymi. Czasami nawet dostępne są kolorowe wypełnienia pomagające przekonać dzieci do leczenia zębów.

 • Poradnia Stomatologiczna w Skale zaprasza na indywidualne badania profilaktyczne w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 9.00 - 13.00. Więcej informacji pod numerem telefonu : 12 / 389 00 52.
  Ponadto, SPZOZ w Skale zapewnia bezpłatne stomatologiczne badania profilaktyczne dzieci szkół podstawowych w Gminie Skała w formie zorganizowanej, w ramach programu: „Zapobieganie próchnicy i wczesna diagnostyka wad zgryzu – profilaktyczna opieka stomatologiczna dla dzieci szkół podstawowych w Gminie Skała”. Szczegółowe informacje znajdują się w poszczególnych szkołach na terenie Gminy.

Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy


Program jest przeznaczony dla Kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Badania są finansowane są przez NFZ.
Zatrudnione w SPZOZ w Skale położne posiadają certyfikaty, uprawniające do pobierania materiału do badania cytologicznego.
Panie, które nie są objęte Programem Profilaktycznym zachęcamy do wykonania bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Poradni Ginekologicznej w Przychodni Rejonowej w Skale.


Badania cytologiczne wykonywane są w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 7.00-8.45 w Gabinecie nr 15 (I piętro) w Przychodni Rejonowej w Skale.


Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne. Lekarz ginekolog lub położna stosując specjalną szczoteczkę lub szpatułkę delikatnie pobierają warstwę komórek z powierzchni szyjki macicy. Komórki te są następnie badane pod mikroskopem pod kątem ewentualnych nieprawidłowości.


Dlaczego warto się badać?

Rak szyjki macicy jest nowotworem złośliwym rozwijającym się z nabłonka pokrywającego szyjkę lub kanał szyjki macicy . Na świecie w ciągu roku rozpoznaje się 500 000 przypadków raka, a ponad połowa chorych umiera. W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u Kobiet do 45 roku życia. Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z dziesięciu Kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce ten nowotwór, pięć umiera.

Na raka szyjki macicy chorują kobiety młodsze niż na pozostałe nowotwory narządów płciowych. Zachorowalność wzrasta począwszy od 25 - 29 roku życia. Następnie liczba chorych gwałtownie rośnie, osiągając szczyt w grupie pacjentek między 45 a 49 rokiem życia. Niestety, w Polsce systematycznie wzrasta umieralność młodych kobiet z powodu tego nowotworu. Tendencje spadkowe zachorowalności oraz niską umieralność w krajach rozwiniętych wiąże się z wdrożeniem powszechnej i ciągłej profilaktyki oraz z lepszym dostępem do systemu opieki zdrowotnej. Dlatego kobiety, dzięki regularnym badaniom cytologicznym, mogą zmienić te zatrważające statystyki.


Czynniki ryzyka

Rak szyjki macicy może dotknąć panie bez względu wiek. Zachorować może każda kobieta. Są jednak czynniki, które mogą mieć znaczący wpływ na powstanie i rozwój choroby:

 • zakażenie wirusem HPV 16 , 18 , 31 , 33 , 35
 • zakażenie pochwy wirusem HSV – 2
 • zakażenia patogenami innymi (chlamydie, CMV, EBV, przewlekłe infekcje bakteryjne)
 • palenie papierosów
 • doustne środki antykoncepcyjne
 • promiskuityzm
 • immunosupresja
 • wielorodność (szczególnie wczesna )


Jak przygotować się do badania?

Optymalnym okresem dla pobrania materiału cytologicznego jest termin pomiędzy 10 a 20 dniem cyklu

 • na minimum dobę przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia seksualnego
 • przez kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych ani przeprowadzać zabiegów leczniczych na pochwie i szyjce macicy
 • cytologia może być wykonana co najmniej jeden dzień po badaniu ginekologicznym czy USG dopochwowym
 • pobranie wymazu na badanie cytologiczne winno nastąpić min. 2 – 3 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego
 • nie wykonuje się badania cytologicznego w czasie trwania czynnej infekcji dróg rodnych z towarzyszącymi jej upławami


Korzystano z materiałów ze strony MOW NFZ.

 • Zapraszamy na badania cytologiczne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 7.00-8.45 w Gabinecie nr 15 (I piętro) w Przychodni Rejonowej w Skale.
  Kontakt telefoniczny: 12 / 389 00 54

Profilaktyka słuchu


Bezpłatne profilaktyczne badania słuchu wykonywane są w Przychodni Rejonowej w Skale dwa razy w miesiącu – w pierwszą i trzecią środę każdego miesiąca, w godz. 9.00-13.00 w gabinecie Nr 13 (I piętro). Zapraszamy mieszkańców Miasta i Gminy Skała oraz wszystkich potrzebujących do skorzystania z badania. Poniżej zamieszczamy krótkie informacje na temat wskazań do badania, rodzaju i przebiegu badania oraz warunków jego wykonywania.

Wskazania


 • niedosłuch lub jego podejrzenie
 • ból ucha
 • zaburzenia równowagi
 • szumy uszne

Informacje dodatkowe
Audiometria Tonalna jest badaniem polegającym na określeniu słyszenia progowego tonów czystych w zakresie częstotliwości od 125 Hz do 10000 Hz. Dokonuje się tego w oparciu o informacje uzyskane od badanego podczas podawania sygnałów dźwiękowych o różnym natężeniu w poszczególnych częstotliwościach. Fala dźwiękowa dociera do ucha drogą powietrzną lub kostną poprzez nagłowne słuchawki powietrzne bądź kostne.


Badania poprzedzające
badanie otoskopowe – polega na obejrzeniu ucha za pomocą otoskopu. Badane jest wnętrze uszu, tj. przewód słuchowy od małżowiny usznej do miejsca, gdzie występuje błona bębenkowa. Wykonuje się je między innymi wtedy, gdy pojawił się ból ucha, infekcja lub ubytek słuchu. Pomaga określić, czy leczenie konkretnej dolegliwości przebiega prawidłowo.


Przebieg badania
osoba badana siedzi w cichym pomieszczeniu, na głowie ma założone słuchawki, przez które podawany jest sygnał dźwiękowy z audiometru do przewodu słuchowego - przy badaniu przewodnictwa powietrznego. Przewodnictwo kostne bada się używając jednej słuchawki kostnej, którą ustawia się na wyrostku sutkowatym badanego ucha. Audiometr wyposażony jest w urządzenie umożliwiające regulację dźwięku i może być sterowane ręcznie lub automatycznie z możliwością zmian częstotliwości tonów. Badany informuje wykonującego badanie o każdym usłyszanym dźwięku. Oznaczenie progu słyszalności powtarza się kilkakrotnie dla każdej częstotliwości. Tempo pomiaru jest dostosowywane indywidualnie do czasu reakcji badanego. Wynik badania przekazywany jest w postaci prostego wykresu. Badanie słuchu przeprowadza dyplomowany protetyk słuchu.

Warunki

 • może być wykonane bez zlecenia lekarza
 • trwa kilkanaście minut
 • wykonywane jest w każdym wieku, także u dzieci - powyżej 8-go roku życia,
 • może być wykonywane u kobiet ciężarnych


Przygotowanie do badań


nie ma specjalnych zaleceń.
 • Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr telefonu 12/ 389 00 00, 12/ 389 10 56 lub 12/ 389 10 05 lub bezpośrednio w Rejestracji ogólnej (parter) w Przychodni Rejonowej w Skale.